| JaguarSType a întrebat:

Cum se porneste corect o masina iarna, la -20C? benzina si diesel?

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Exact ca vara in cazul astora pe benzina, la cele diesel trebuie sa astepti putin mai mult dupa ce pui contactul, trebuie sa ti se stinga toate luminile din bord.
Daca ai o rabla de masina procedezi astfel laughing) : pui contactul, astepti cateva secunde invarti de cheie, tii acolo 5 secunde, iei contactul, iar pui contactul iar dai sa porneasca, iar tii 5 secunde[poti tine mai mult] si repeti actiunea pana vine vara, pana se incalzeste afara si in sfarsit porneste motorul laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cu festila.

| MariusF23 a răspuns:

La benzina pornesti normal, adica astepti sa se stinga beculetele din bord si apoi pornesti motorul. La diesel trebuie sa astepti sa se stinga martorul de bujii incandescente din bord (ala care seamana cu o bobina) si abia apoi poti sa pornesti motorul.