| intrebcenustiu a întrebat:

Daca am in masina ulei castrol 5w40, pot sa mai completez cu castrol 5w30? Masina cam consuma ulei, de cand am facut schimbul am mai completat cu un litru de 5w40. Are ceva daca bag peste, un litru de 5w30? Masina in cauza bmw seria 3, 2.0d

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu face asta o sa faci o spuma acolo!
Mergi cu masina si cauta cauza pentru care consuma atat!
Masina lasa dara de ulei sub ea?
Pragateste-te cu ceva banuti alege un service cu mecanici priceputi, afla cauza si vezi e de segmentat sau ce e de facut, ce e uzat in motor? Cu ocazia asta afli si cat costa reparatia, nu poate fi 5000 de euro in puii mei e un bmw vechi, daca bmw costa mult la intretinere si reparat sa vezi japonezele cat costa ca eu dau 100 de lei pe litru de ulei original la a mea, 200 de lei e un amarat de filtru de aer etc laughing
Faptul ca o sa tot completezi cu ulei nu face decat sa adancesti cauza si vei ajunge sa completezi cu 1 litru la 1000 de km si tot va creste consumul...2 litri la 1000 km
Regula spune sa completezi cu ulei de aceeasi vascozitate si aceeasi model, in cazul tau 5w40 de la ce producator ai pus si ce "model" de ulei ai pus (fiecare ulei are si o denumire/model cum ar fi edge la castrol, edge xxx sa zicem un model, castrol popescu 22 alt model, ravenol syntetic 52 etc)

| darrio2007 a răspuns:

Stiu ca uleiul este in motor nu in masina. Se completeaza cu acelasi tip de ulei. Dar, mai intai verifica daca ai pierderi, nu e normal sa pierzi atata ulei intr-un anumit timp. Tu stii cand ai facut schimbul.

| sierra1 a răspuns:

Pune ulei de vâscozitate mai ridicată, de ex 10w... de la bun inceput. acum completând cu un ulei mai bun decât cel din motor, nu greșesti (pre mult)

| Frank51 a răspuns:

Nu este problemă, poate sa fie chiar și de la alt producător. Poți amesteca 10W30 cu 10W40
5W30 cu 5W40, dar totuși nu aș recomanda să pui un ulei de calitate slabă peste un ulei full sintetic.

| xerxes1 a răspuns:

Pune linistit.
Faza cu spuma este o legenda de pe vremea comunistilor repetata de papagali si in ziua de azi.
Data viitoare pune alta marca de ulei, Liqui moly, divinol, Motul etc si o sa vezi ca iti consuma mai putin.Doar 5W30.

| gogugogugogu a răspuns:

Interzis.