| Alin1009 a întrebat:

Daca am permisul suspendat 90 de zile si dadau testul de redobandire, pedeapsa mi se reduce CU 30 de zile sau LA 30 de zile?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii prost, daca permisul e suspendat 90 zile ce rost mai are sa mai dai testul?

ar fi o treaba sa nu inapoieze permisele decat pe baza de test.

Testul iti reduce suspendarea de la 90 la 30 zile

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se  reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se  solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se  aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele  12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat  numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."
Daca indeplinesti conditiile prevazute atunci poti primi permisul dupa 30 de zile.

| express11 a răspuns:

La 30 de zile.

| xAlex100 a răspuns:

Salut, poti da testul la un anumit timp (nu dupa cevtrec 90 zile) si daca il treci ramai la 30 de zile. Nu sunt sigur daca dai testul cand vrei sau un anumit timp, dar sper ca te-am ajutat.

| comabogdan a răspuns:

Din cate stiu eu, testul de redobandire il dai la expirarea celor 90 de zile. Iar daca nu il iei, se mai adauga 30. Nu poti sa il inapoi iei mai devreme decat prin hotarare judecatoreasca de anulare a procesului verbal de contraventie

| suntserios a răspuns (pentru comabogdan):

Stii prost, daca permisul e suspendat 90 zile ce rost mai are sa mai dai testul?

ar fi o treaba sa nu inapoieze permisele decat pe baza de test.

Testul iti reduce suspendarea de la 90 la 30 zile