| NOBody3872 a întrebat:

Daca au trecut 30 de zile de cand mi-a lovit cineva masina si nu am fost sa declar la politie, s-a prescris fapta? Adica nu il mai pot trage la raspundere pe cel care m-a lovit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posibilitatea de a obtine despagubiri, de la cel care te-a lovit, nu s-a prescris, termenul de prescriptie pentru raspunderea delictuala este de 3 ani.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sa prescris, mai mult o sa ramaneti ambii fara permis... dar lucrurile astea le stie orice sofer... care nu si a luat pe spaga permisul, aparent nu e si cazul tauu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Normal accidentele se declara in 24 sau 48 de ore (nu stiu sigur).
Daca tu ai circulat cu masina in aceste 30 de zile, si afla politia acum de accident, ramaneti ambii soferi, fara permis. Apoi va fi tras la raspundere.
Daca masina a stat in parcare si nu ai stiut ca e lovita, intreaba la politie cum e procedura, cred ca vei fi considerat nevinovat, iar faptasul, daca va fi prins, ramane el fara permis.