| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi pun masina pe GPL cu motor 1.6 si are un consum de 6 in afara, 8 in zona urbana, cu cat mi ar creste consumu? Adica in total c am cat ar consuma?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Maxim un litru in plus, in ambele situatii.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si -11 cai putere, gpl-ul creste consumul cu 10% in general dar scade puterea cu 10%

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

Depinde, cel secvential nu prea se simte. La dacii sau alte harburi vechi cu carb, faci integrame pana demarezi laughing

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasa ca pe toti ce folosesc GPL ii aud ca nu le trage masina ca pe benzina, stai calm, si masini mai noi, nu neaparat dacia 1310 laughing si nici mie nu imi trage masina la fel ca pe benzina, mai ales cand nimeresc gaz de proasta calitate, mai ca imi vine sa imping masina, sa intru in depasire trebuie sa schimb pe benzina laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

Daca il treci tu pe gaz, inseamna ca nu-i secvential. Am avut pe mana Megane 1.8 16v cu GPL secvential, si la talpa trecea singur pe benzina. La 20l de gaz lua chiar si 4l de benzina, in regim de taxi, adica plecari cu motorul rece si mai mult prin oras.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pot sa spun ca se muta automat pe gaz atunci cand temperatura motorului depaseste 40 de grade daca nu ma insel.

6 răspunsuri:
| SmartShooter a răspuns:

Poate ajunge la 10%