| Catalin0486 a întrebat:

Daca nu reusesc sa inmatriculez o masina la mana a doua in termen de 30 de zile de la cumparare, ce se intampla? Deja am inregistrat-o la administratia financiara pe numele meu, singurul lucru ce mai trebuie facut este autencitatea la RAR, de aici si intarzierea, apoi pot merge in Pipera sa o inmatriculez. Masina are numere de Bucuresti, itp valabil pana anul viitor, asigurare si eu locuiesc tot in buresti, daca conteaza acest aspect.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am depasit si eu acest termen, cand mergi la inmatriculare totul decurge normal, nu e nici o problema.
Ai grija insa la fisa de inmatriculare, viza de la primaria ta trebuie sa fie din luna curenta, altfel te intoarce. Nu poti merge cu viza din 25 februarie, pe 1 martie... E aiureala.
Mai ai grija la termenele de valabilitate a adeverintelor, cum e cea ANAF cu privire la timbrul de mediu.
Vezi ca unele judete fac inmatricularile definitive doar cu programare din timp, eu am aflat asta dupa ce am facut RAR-ul, si am intarziat din cauza asta, ca am asteptat doua saptamani ca sa imi vina randul.
In trafic esti pasibil de amenda + retinerea certificatului, daca circuli cu certificatul completat la rubrica "instrainat catre... la data...", dupa mai mult de 30 de zile de la acea data.
Iar la inmatriculari, trebuie sa corespunda semnatura vanzatorului, pe contract si certificat, la fel si datele, pe certificat sa fie aceeasi ca si pe contract.
Daca au trecut acele 30 de zile si e instrainat certificatul, nu mai circula.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai trecut pe certificat nimic la rubrica "instrainat catre" nu ai nicio problema daca e luata la finante... doar sa nu iei vreo amenda mai ales la rovigneta ca se duce la vechiu proprietar