| nikname a întrebat:

Daca scot acel filtru de la rezervorul unui scuter cu tot cu acea chestie din fier si pun alta cu un singur furtun prin care sa se duca benzina in carburator ar functiona?

6 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

NU! Ai ineca motorul asa.Chestia aia de fier de care zici tu se cheama vacuum pentru benzina.Este ca o supapa automata pentru benzina

| nikname explică (pentru hp8510p):

Pai nu e cuiul pontou care inchide?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru nikname):

Ai putea, desigur sa-i montezi un singur tub cu un robinet dar nu stiu daca este suficient debitul de benzina ce ajunge in carburator doar prin cadere la turatiile mari, dar fii convins ca functioneaza. Frecventa deschiderii pompei de benzina este data numarul de rotatii a motorului, asa ca in regimul de turatii mai mari s-ar putea foarte simplu sa ramai fara benzina in carburator. Pompa de benzina (robinetul) se deschide la fiecare ciclu de admisie al motorului. Functionarea pompei de benzina mai este influentata de buna functionare a supapei de admisie-evacuare, muzicutei, cum ii spuneti voi popular. Multi se intreaba de ce nu porneste si ca nu le ajunge benzina la carburator, tocmai datorita acesteia(muzicutei), ca lamelele au imbatranit, si nu mai inchid si deschid perfect. Si uite asa o muzicuta te lasa si fara compresie si fara benzina si chiar nu poprneste!

| hp8510p a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Daca are motor in 2 timpi aveti dreptate.La cel in 4 timpi o sa fie putin mai dificil pentru ca are carburatorul putin mai complicat

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru hp8510p):

Nu cred, explica-te!

| Eduard1893 a răspuns:

Nu ar lua foc si ar exploda.