| maradona10 a întrebat:

De ce imi arata martorul de ulei rosu la masina daca l-am schimbat de cateva luni si eu il schimb odata la 4000 si abia am facut 1000 si uleiul l-am verificat si ii foarte bine.si imi mai arata rosu si la catalizatorul asta ii ceva grav daca nu il schimb acum?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

MArtorul nu iti spune cand sa schimbi uleiul, ci se aprinde atunci cand presiunea acestuia este scazuta. De urgenta la mecanic, de preferat fara a porni motorul, intrucat riscul de gripare este foarte mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu ai probleme cu motorul, nu cu uleiul.Cand se aprinde martorul rosu trebuie sa opresti motorul imediat.Se mai intampla sa se aprinda degeaba, din cauza bulbilor de proasta calitate (la Volkswagen mai ales), dar daca ti s-a aprins si sonda acum, inseamna ca ai probleme grave la motor.Du-o tractata la un service.