| mihairad a întrebat:

De o saptamana auzeam un scartait, atunci cand puneam frana, partea mai rea este ca ieri cand am plecat de la munca acel scartait s-a intensificat, la modul ca scartaie in permanenta cand calc frana, cred ca s-au tocit palcutele si freaca direct de disc. Intreabarea este daca pot sa circul, pana o duc la reprezentanta sau pana o duc in service, folosind frana de mana? Incerc sa evit sa calc frana, nu vreau sa fiu pus in ipostaza de a schimba si discul.

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Nu iti recomand sa folosesti frana de mana in trafic, gandeste ca frana de mana actioneaza doar rotile din spate, in scimb poti evita folosirea franei mai des, menti o distanta mai mare fata de masina din fata, mergi un pic mai usor.etc.daca si discu necesita schimbare atunci schimba-l si vei umbla linistit.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca vei circula asa mult timp va trebui sa schimbi si discul.Te referi la rotile de pe fata chiar daca nu ai spus marca masinii.Nu e bine sa ajungi sa folosesti frana de mana. O cheltuiala in plus.Placutele le poti schimba si tu cu minime cunostinte.Sau cu un tutorial de pe Fb.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se inlocuiesc in 30 de minute.Eu nu as folosi masina in conditiile acestea.
Discul este deja compromis.

| Mihai1810 a răspuns:

Pentru a evita sa incetinesti folosind frana de serviciu foloseste frana de motor, in nici un caz frana de mana

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Cel mai probabil sunt placutele de frana care s-au uzat destul de tare si acum discul este cel afectat. Scartaitul ala e ca un sunet metalic?
Daca da, schimba placutele. E mai ieftin decat sa schimbi discul.

O zi buna!

| mihairad explică (pentru Roxin):

Sigur sunt placutele de frana, este un scartait metalic, asta e si ideea sa nu ajung sa schimb si discul, care este mult mai scumpe. Ideea e daca mai merg vreo 2 zile pana reusesc sa le schimb. Am gasit placute pe, adica in jur de 135 RON, http://www.pieseauto.ro/placute-frana/dacia/. Sunt ok la pret sau nu?

| Roxin a răspuns (pentru mihairad):

Da, in jurul pretului ala se invart. Sunt si mai scumpe si mai ieftine, depinde si de calitate.
Eu mi-am cumparat acum ceva vreme de la Brembo.
Tu decizi acum, dar e ok pretul. Si schimba-le cat mai repede, altfel o sa distrugi discul si e suuuper scump.

Bafta!

| BogDBF a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu. Initial am crezut ca e de la placute, pe care tocmai le schimbasem. Pe langa scartaitul de care zici, mi se incinge si roata din spate de pe partea stanga. M am bagat sub masina si cu un ciocanel cauciuat am lovit usor in etrier, dupa ce am curatat cu wd-40. Prpblema e de la instalatia de franare, cel mai probabil pistonas. La mine daca nu folosesc frana de mana n-am probleme, insa daca trag frana de mana ramane blocat si de aceea scartie. Daca pe langa scartait se si incinge si infraneaza, fa ce ti am scris si nu mai folosi frana de mana, las o in modul parcare sau bag-o in viteza intai. Eu zilele astea imi fac timp si ma duc cu ea la service, sa mi o puna pe elevator sa vad exact ce are.

| mihairad explică:

Am vazut discuri de frana in jur de 100 RON...intr-adevar am vazut 2 tipuri ABE sau ventilat tot, care este diferenta intre cele 2?

| mihairad explică:

Am rezolvat problema ieri. Am fost la reprezentanta am schimbat placutele, inclusiv discul...a fost destul de costisitor, dar am rezolvat

| blAster85 a răspuns (pentru mihairad):

Salut merci de funda, eu am avut probleme cu alea de pe fata, le-am cumparat de pe net si le-am schimbat, ca erau "ovalizate"sa-i zic asa, virba urat la franare.o zi buna.