| premonition90 a întrebat:

Detin o firma si doresc sa fac un leasing pentru un BMW 320.
Pentru leasing pe firma masina nu trebuie sa fie mai veche de 5 ani?
Trebuie sa o iau numai de la dealeri care imi pot da factura sau o pot lua si de la persoane fizice?
Astept sa ma lamureasca cineva.
Merci,

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu prevede vechimea unei masini.
Conform OG 51/1997, rep. in 2000, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) În cadrul unei operaţiuni de leasing, poate avea calitatea de locator/finanţator o societate de leasing, persoană juridică română sau străină.
  (2) Orice persoană fizică sau juridică, română ori străină, poate avea calitatea de locatar/utilizator, în condiţiile legii române."
Rezulta ca o poti lua numai de la o societate de leasing.

| pufulescu a răspuns:

Accepti un raspuns nesimtit? Nu iti cumpara BMW, se comporta rau, dar rau de tot pe drumurile din Romania si vei avea nenumarate probleme, o sa petreaca saraca masinuta un car de vreme prin ateliere auto! Trebuie sa intelegeti sa nu va mai repeziti la asemenea marci si ca autoturismele germane nu au fost proiectate pentru drumurile est-europene prost intretinute si prost proiectate!