| Mystyco a întrebat:

Doresc sa cumpar un scuter iar propietarul nu imi poate da fiscalu decat cartea si talonul pot merge pe numerele lui dupa ce fac contractul de vanzare cumparare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

El trebuie sa solicite certificatul de atestare fiscala.
De asemenea, daca s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare tip atunci certificatul poate fi inlocuit prin semnatura si stampila organului fiscal.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Obligatoriu trebuia sa-ti dea adeverinta ANAF, din care sa rezulte situatia taxei de prima inmatriculare/ de poluare si certificatul de atestare fiscala.
Poti merge dar o sa ai probleme daca esti verificat de politie.

| Mystyco explică (pentru Ioandelasal):

Adica daca il iau de la el pot merge eu la primarie si sa solicit fiscalu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mystyco):

El trebuie sa solicite certificatul de atestare fiscala.
De asemenea, daca s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare tip atunci certificatul poate fi inlocuit prin semnatura si stampila organului fiscal.