| FlaviusZeta a întrebat:

Golf 4, 1.4 16v- Ce piese trebuie schimbate la motor atunci cand incepe sa manance ulei, vreau sa imi fac un calcul sa stiu cat m-ar costa! Multumesc happy

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu ai specificat ce cod de motor ai? Deci in prima faza poate sa fie din cauza uleiului niciodata sa nu ii bagi 10w40 sau daca ai acest ulei o sa ti-l manance. Pentru 1.4 16v bagi castrol magnatec 5w40 si faci un rulaj de 10.000 km maxim daca ti-a mancat 0.5l-1litru nu trebuie refacut motorul. A mea merge cu 5w40 fata de 10w40 care nu am fost deloc multumit. motor zgomotos la pornire la rece, zgomote dupa 3000 rpm.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pot fi mai multe cauze dar in toate trebuie desfacut motorul.
Odata desfacut este cum ai deschide cutia Pandorei.Nu stii ce gasesti.
Eu de exemplu am avut un segment spart care a facut ravagii si am inlocuit motorul ca ma costa mai putin.
Am gasit motor cu 400Euro.Reparatia trecea de 1000Euro cu segmenti, pistoane, honuit cilindri, rectificat chiuloasa etc.