| Manolo2 a întrebat:

Hei TPU.
Ar fi normal ca un Ford Focus 1.6 2001 sa consume un plin(50l) la 500 km? Cam cat ar fi normal?

6 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Extern
Daca mergi cu putin peste suta, in conditiile in care nu e cocosata cu ceva incarcatura nu e normal sa consume atat.
Daca mergi cu peste 150, sau atinge pe jos de greutate e nosrmal.
In oras e normal consumul de 10%

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde si cum faci acei 500 km, daca ii faci in oras e destul de normal

| corbulalbrosu a răspuns:

Ford Focus 1, 6 benzina, 2008, cutie automata incarcata mediu 4 persoane +bagaje normale la viteza medie 100-110 km/h 7, 2 l/100 km. Urban peste 10 l/100.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Urban, da.
Ce zici tu e consum de 10l/100km.
Mixt ar trebui sa fie sub 9%, iar extraurban, intre 5 si 7% e consum normal, pentru un benzinar de 1.6

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil ai motorul uzat si de aici acest consum, oricum nu ar fi o mare diferenta de consumul normal, iar daca ai un stil de condus putin mai agresiv si mai e si masina putin "incarcata" e normal consumul.