| anonim_4396 a întrebat:

Mâine merg să îmi fac analizele pentru permisul auto. Imi este foarte frică. Nu știu să conduc și nu m-am urcat niciodată la volan. Am încercat să mă uit pe internet. Pare greu și nu înțeleg nimic. E atât de greu să înveți să conduci? Și in legatura cu plata, cum se face? Toți banii la început sau doar cei pentru înscriere?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ce frica? Nu te bate nimeni iar dracu nu a fost niciodata asa negru cum pare. Selectezi o scoala care e in zona ta, intrebi conditiile si pui mana pe carte. Din cate stiu dai test la inscrierea in scoala din OUG de circulatie asa ca te apuci de carte si apoi de chestionare. Succes! Asteptam sa dai de baut.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In locul tau as mai astepta pana ma simt bazat si sa scap de aceasta frica de care spui tu.Din cate vad esti departe de a cunoaste ceva despre o masina.Dar sa mai si iesi cu ea pe strada!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca iti este asa de frica de ce mai vrei permis?

banii in dai in functie de cum te intelegi cu scoala / instructorul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai... De ce vrei permis, daca nu ai urcat niciodata la volan? Ce masina vei conduce?
Depinde foarte mult de masina pe care vei invata sa conduci. Eu am invatat pe Dacie 1300, si parea imposibil. Insa Dacia 1300 li se pare imposibil de condus, si unor "soferi" cu permis de mult timp. Daca inveti sa conduci incepand cu o masina pe motorina, e mult mai usor, pentru ca la plecarea de pe loc vei folosi o singura pedala, ambreajul. La cele pe benzina esti nevoita in majoritatea cazurilor sa folosesti si acceleratia, pentru a pleca de pe loc.
Plata se face in functie de scoala. Majoritatea dau banii pe rand, dar iti vor spune cand te inscrii.
Prima data se fac fisele medicale, apoi cursul de legislatie, dai un test (chestionare), iar apoi incepi conducerea. Cand termini si conducerea, primesti dosarul, mai scoti cazierul, achiti niste taxe si mergi la examen, intai sala, apoi traseul.
Daca ti se pare foarte greu, si ai mult de exersat la partea de condus, poti plati niste ore suplimentare, e chiar recomandat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai calm ideea e sa nu ai nici o teama, toata lumea merge la scoala de soferi sa invete deci instructorul iti va explica ce trebuie sa faci. Eu in locul tau as fi mers cu un adult pe un drum de tara ca sa ma obisnuiesc putin. De pe internt nu ai cum sa inveti doar prin practica. Cu cat faci mai multe ore cu atat te vei obisnuii si vei capata dexteritate. Eu mai am un an pana la carnet happy dar deja sunt obisnuita, tata mi-a explicat cum se procedeaza si nu e asa greu cum parewinking Referitor la taxa nu stiu sigur. Succes!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Metoda putin gresita. Cel care da examenul practic de conducere ( orasul ) are de respectat niste reguli de conducere a autovehiculului care se de la instructor. Ceea ce inveti de la cunostinte neinstructori iti poate da batai de cap si tie si instructorului pentru ca te dezveti greu de lucrurile prost invatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci instructorul va trebuii sa te ia de la 0 happy De obicei acestia au rabdare si mergi mai bine de 30 ore pana termini scoala deci vei invata. Doar trebuie sa fi relaxat si sa ai incredere.

| ExprimareLibera a răspuns:

Ideal ar fi să te cunoști cu instructorul de înainte de școală. Nu s-a născut nimeni învățat. Teoretic în prima ședință îți prezintă bordul, dar oricum te urci la volan în afara localității.
Tu conduci masina, nu ea pe tine!

| ExprimareLibera a răspuns:

Să îi spui mai din timp să faci parcări, ca de obicei ăștia te învață în ultimele 2 ședințe.

| Axde a răspuns:

Hello, dar tu nu ai un instructor care sa te invete si sa iti explice? Cum mergi sa iti faci analizele pentru permis cand tu nu te ai urcat niciodata la volanul unei masini?

| TanyaTanny a răspuns:

Hei nicolnico22! Ideea e că părinții mei sunt plecați din țară de multă vreme și au vândut mașina inainte de plecarea lor. Rude nu prea am prin preajmă și nu prea am avut când să mă pregătesc.

| TanyaTanny a răspuns:

Axde, uite simplu mă înscriu la școală și cu timpul voi învăța.

| TanyaTanny a răspuns:

Popescu_Eugen_1964, iti multumesc din suflet ca incerci sa ma incurajezi, cred ca e singurul lucru de care aveam nevoie in momentele acestea tensionate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TanyaTanny):

Am sa iti spun niste secrete. Nevasta mea, tanara nu a vrut permis. Aveam o multime de masini de toate marimile, prin curte, bani de orice, iar taica-su Trabant. Toate i se pareau ori prea mari ori prea mici. A scos pe la 34 de ani, este sofer bun, si dupa asta a pus intrebarea - De ce nu am scos eu carnet pana acum? De parca eu eram vinovat. Copiii au amandoi permis, merg f bine. Eu sunt profesionist, f bun, asta intimideaza daca stai in dr lor. I-am lasat pe toti cu incredere pe mana instructorilor, nu le-am mai spus cate ceva decat dupa ce au luat carnet si am evitat sa merg cu ei in masina la inceput. Orice prieten sau neam bine intentionat dar lipsit de tactica te poate mai mult incurca, pisa, intimida etc. Eu la 12 ani aratam de 10, cu o canistra la spate sa ajung la pedale conduceam acum 40 de ani camionete de 3 tone facute acum 50 de ani vai mama lor. Daca eu puteam asta poate oricine, masinile de azi sunt niste jucarii.