| Marrysaa a întrebat:

Hei TPU, voiam sa va cer parerea, mai intai sa va zic despre ce e vorba. Sunt fata, am 17 ani, si de mica imi plac la nebunie masinile sport, imi plac cursele si mai ales, imi place la maxim viteza, nu ma atrag motoarele, dar masinile sport. sunt ca un fel de magnet. Asta imi doresc cel mai mult sa fac pe viitor, in primul' rand sa fac si o facultate buna, in al doilea rand sa devin si experta in ale condusului, vreau sa invat sa fac drifturi sa merg cu 150 km/h. Frica nu`mi este absolut deloc, ba dimpotriva, as face asta si in momentu' de fata, doar ce am trimis un mail la o scoala specializata in asa ceva. Ce parere aveti, fac ceva gresit?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca asta iti doresti, nu e nimic gresit in a-ti urma visul, lupta pentru el indiferent de parerile celorlalti.
Din punctul meu de vedere ai toate sansele sa ajungi acolo unde doresti, nu ai fii nici prima nici ultima fata cu o asemenea pasiune, de exemplu Ramona Rusu, cu toate ca e fata e pilot de drift, foarte frumos din punctul meu de vedere.
Sper sa reusesti si sa te vad concurand in competitii de drift in cativa ani.
Mult succes iti doresc, urmeazati visul si lupta pentru el, Merita.

| Marrysaa explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc foarte mult pentru incurajare. Nimeni n`o sa ma opreasca sa`mi indeplinesc visul.

| OldSoul a răspuns (pentru Marrysaa):

Iti doresc numai binele, si sa te vad peste cativa ani o buna piloata si cu un trofeu in mana.
Mult succes.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o pasiune foarte scumpa, daca ai banii sa o intretii nu te opreste nimeni

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu faptul ca esti fata, n-o sa aiba nimeni nici o problema. Dimpotriva, vei fi mai bine primita in 'domeniu', fiind o prezenta feminina.
Insa... Nu te arunca cu capul inainte, curajul = moarte, daca nu stii ce faci.
Trebuie sa stii sa conduci in primul rand, apoi, macar un curs de conducere devensiva, de la un pilot de raliu. Asta ca sa poti circula cu acei 150km/h de care vorbesti.
Ca facultate, daca pasiunea pentru masini este atat de puternica, iti recomand sa faci "Autovehicule Rutiere". Multi studenti de acolo se 'lipesc' de echipele pilotilor de raliu, si fac parte in final din echipa tehnica, bineinteles ca voluntari, fiind si asa un sport foarte scump pentru cei care il practica. De acolo, 'furi meserie', si in scurt timp, impreuna cu prietenii facuti pe acolo, iti poti cumpara o masina simpla si ieftina (chiar si un Logan sau un BMW din '98, cu 600e), pe care sa il prepari de competitie.
In functie de zona in care stai, s-ar putea sa fie cluburi de 'automobilisti', cu care te-ai mai putea intalni, daca esti bine primita poti merge cu ei la show-uri.
Nu faci nimic gresit, daca asta e pasiunea ta, poti sa ți-o asumi fara remuscari. Si parintii vor fi fericiti intr-un final, pasionatii de masini n-au niciodata bani de droguri. Eu nici de fumat nu m-am apucat, probabil din cauza asta laughing

| Marrysaa explică:

Heiii, am o veste foarte buna, vara asta merg la cursuri de pilotaj, am gasit sa-mi iau un Nissan GT-R, si pot sa zic ca Dumnezeu ma ajuta, va multumesc foarte mult pentru incurajari

| Marrysaa explică:

Si sa nu uit, o sa-mi iau si NOS ( protoxid de azot ). Mai intai sa iau masina laughing.