| Delia5 a întrebat:

Heii TPU.Ce problema poate fi la o Dacia Break daca nu porneste dimineata de pe loc?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Presupun ca motorul nu are forta sa plece de pe loc, la asta te referi.
Asta e din cauza ca motorul e rece. Ca sa aiba putere la rece, ii trebuie un amestec mai bogat in benzina, care se obtine folosind socul. La pornire se trage la jumatate sau chiar la capat, iar pana se incalzeste, impins putin cate putin. Eu la ale mele (Dacii) folosesc socul cam asa:
-la foarte rece (-20 de grade) il trag la maxim la pornire, apoi il reduc pe la jumatate, in functie de cum se aude motorul reduc pana pe la un sfert si circul asa pana urca apa macar la 60;
-la pornirea la rece dar nu ger, il trag pe la jumatate, accelerez finut sa vad cum raspunde, apoi il imping pana pe la un sfert si circul asa pana se incalzeste.
Pe vreme ploioasa uneori nu porneste cu soc, are nevoie de mai mult aer, din cauza ca trage umezeala, asa ca pornesc fara soc, o ajut cu acceleratia, apoi trag putin socul, altfel nu are putere mai deloc.
Cu socul trebuie sa lucrezi asa permanent la Dacie, n-ai ce face. Masinile noi au si ele soc, si asa functioneaza, doar ca nu trebuie sa aiba grija soferul de el, se actioneaza singur, electronic.

| Pardelian a răspuns:

Poate fi de al ambreiaj