| pwp a întrebat:

Hey Tpu.Am nevoie de-o parere din partea voastra.
Este buna masina Ford Focus? Ce minusuri are? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, sunt bune Focusurile.
La motorizari sunt foarte bune, chiar peste Volkswagen inclusiv la diesel-uri, iar confortul si stabilitatea sunt magice.
Dezavantajele ar fi aspectul putin mai ciudat pentru unele gusturi, problemele cu rugina la Focus 1 si 2 (care se pot preveni fara probleme daca nu esti batut in cap) si dimensiunile ceva mai maricele. Cu Focus 1 break abia gaseam loc de parcare in oras, unde erau masini parcate perpendicular cu drumul si incapeau, balena aia ramanea cu botul in drum... Nu pare, dar e cat o duba laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La minusuri poti trece intretinerea scumpa (in comparatie cu Dacia sau Opiel). La plusuri poti trece calitate, fiabilitate si stabilitate.

| MariusF23 a răspuns:

Una din cele mai stabile compacte. Raspuns impresionant in directie, foarte precisa. Rezonabila la intretinere. Cu piesele sta cam la fel ca Renault, adica sunt un pic scumpe, dar sunt de calitate, nu chinezarii care le gasesti in magazine de piese auto pentru VW, Skoda etc. Plus ca n-o sa ai probleme cu motorul, Duratecul e unul din cele mai bune motoare pe benzina. Per total merita, vezi sa nu fie obosita.

| ZMR97 a răspuns:

Diesel sau benzina?

| youask a răspuns:

Ca masina e foarte ok doar ca fordul are in general piesele scumpe chiar foarte scumpe.in rest e ok.