| vlady434 a întrebat:

Hey TpU! Am, picat orasul... Am nimerit un politist, despre care stiam ca este rau, dar m-am incapatanat sa dau. Cred ca am acumulat experienta, mai ales ca nu am dat bani (nu vreau sa-i "onorez" pentru ca nu merita!) si acum nu-mi mai e frica. Inainte sa dau orasul, parca imi era frica sa merg cu masina, chiar si cu instructorul langa mine; acum, parca nu ma mai intereseaza, nu mai simt presiunea. Oricum, politistul mi-a facut o figura incredibila! Pe foaia cu penalizari, exista si cea cu interventia politistului asupra pedalelor, pentru evitarea unui PERICOL IMEDIAT, pentru care se dau 21 de puncte. Am fost primul in acea dimineata... eram in tenisi, plouat, ud la picioare(nu vreau sa-mi caut scuze sau sa ma victimizez, imi asum greseala). Am mers bine, pana cand m-a pus sa urc pe o strada in rampa. La jumatate, strada se intersecta cu o alta, motiv pentru care eu aveam STOP. Inainte aveam interzis si cand am vazut ca masinile vin numai din dreapta, am semnalizat stanga. Plecatul din rampa nu-mi iese mereu si atunci s-a intamplat. Masina s-a oprit, dar am pus frana si am controlat-o. Cand dadeam sa pornesc (in tot acest timp, politistul completa niste hartii), m-am trezit ca apasat pe pedale(cu toate ca masina nu se misca) si-mi zice: "Hai, da-i drumu!". Am mai mers 10 minute, si mi-a spus scurt:"mai multa atentie data viitoare". Am facut totul bine: incadrari, semnalizari, viteza buna, tot. Instructorul era in spatele meu, cu un alt instructor si m-a urmarit, dar mi-a zis ca n-am gresit cu nimic altceva si nu-si explica de ce am picat. Oricum, cum trebuie sa procedez acum? Am inteles ca trebuie sa fac 3-6 ore de conducere, in decursul a 15 zile. Dar am auzit ca trebuie sa mai platesc si niste taxe. Pe net nu gasesc nimic concret, deci ma poate ajuta cineva, va rog? Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa te reprogramezi, n-o sa fii reprogramat cel putin 15 zile libere si sa mai faci, in aceasta perioada, cel putin 6 ore de conducere. Trebuie sa platesti doar taxa de examinare, nu stiu exact cat este, dar nu este mult (cat ai platit prima data).
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9.
  (4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita  programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."

| vlady434 explică (pentru Ioandelasal):

Asa stiam si eu, decat de taxa de examinare care este de 6 lei. Dar instructorul mi-a zis, asta inainte sa pic, ca trebuie sa achit o taxa de 200 lei la scoala, in cazut in care pic. Si m-am gandit ca este plata pentru cele 6 sedinte suplimentare (care, din cate am vazut pe net, ar fi 6 lei una).

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlady434):

Taxa respectiva o fi pentru cele 6 ore de conducere si pentru punerea la dispozitie a masinii la noua examinare.

| liviu890 a răspuns:

Fa orele alea suplimentare de condus si mai multa atentie si grija data viitoare! Ai grija sa nu iti mai moara motorul cand vrei sa pleci din rampa, pana la urma urmei nu e asa mare smecherie sa pleci din rampa! Din punctul meu de vedere a facut bine ca te-a picat.

| vlady434 explică (pentru liviu890):

Ok, de acord cu orele, pentru ca le faceam oricum. Dar ce taxe trebuie sa platesc mai exact? Si poate ai dreptate, dar mi se pare putin cam mult sa ma pice, doar pentru ca mi-a murit motorul... nu am pus in pericol circulatia si el mi-a pus picioarele pe pedale, absolut aiurea!

| liviu890 a răspuns (pentru vlady434):

Nu mai platesti nici o taxa. Te duci la scoala de soferi si iti zic aia ce ai de facut!

| vlady434 explică (pentru liviu890):

Instructorul mi-a zis ceva de o taxa de 200 lei pe care trebuie sa o platesc la scoala, si mi se pare putin cam exagerat si cam mult... mai bine dadeam la politist si tot pe acolo ajungeam.

| liviu890 a răspuns (pentru vlady434):

Unu din asta cu mentalitatea ta m-a bagat pe mine in spital. Cum sa dai spaga la politist ca sa iei examenul? Chiar nu esti in stare sa il iei fara sa dai bani? Mai bine iei orele alea suplimentare de condus si toata lumea o sa fie fericita.

| vlady434 explică (pentru liviu890):

Tu cred ca m-ai inteles gresit! Eu tocmai asta nu vreau! Nu vreau sa le dau bani ca sa trec! Pentru ca nu vreau sa ma urc peste oameni pe trotuar si sa-i iau pe capota pe cei de pe trecerile de pietoni. Dar imi este "ciuda" pentru ca nu am facut o greseala atat de mare, incat sa fiu picat. Te asigur ca orele suplimentare o sa le fac, fara discutie.

| vladeusebiu a răspuns:

Hmm pentru ca iti moare motorul se da 6 puncte de penalizare.

| vlady434 explică (pentru vladeusebiu):

Da, dar el a pus picioarele pe pedale, absolut aiurea... Masina era oprita, si eu apasasem pe ambreiaj ca sa pornesc. Deci?