| anonim_4396 a întrebat:

HEY TPU, am si eu o problema am un seat cordoba din 99, capacitate motor 14000.
Eu merg cu masina si cand o bag in a 5-a incepe sa tremure schimbatorul, scoate un zgomot urat si sare din viteza ( dar nu tot timpul face asta )
Nu stiu ce are va rog daca se poate sa-mi explice cineva ce ar putea avea ia-si oferi FUNDA cu mare placere.

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut.Daca auzi si un troznit s=ar putea sa fie vreun sau mai multi pinioni de la cutia de viteza.Cauze ar putea fi multe. Poate fi de la discul de ambreaj, de recomandat schimbi kitul de ambreaj, dar cel mai sigur te duci la un service si iti va spune concret.Aici pe TPU vei primi fel si fel de raspunsuri.
Bafta!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pinionul de a 5-a, sau altceva din cutie (nu le am deloc cu cutiile).
Daca gasesti un mecanic capabil sa repare cutia ta (daca in rest e perfecta si merita investitia), cumperi doar piesele afectate, sau le iei din alta cutie, si se repara. Cel mai practic insa, e sa dai cutia asta la fier vechi, si sa cumperi alta din dezmembrari, sperand ca e fara probleme; majoritatea centrelor dau si garantie la piese, adica daca nu e buna ti-o schimba sau iti dau banii inapoi.

| MariusF23 a răspuns:

Cat consuma motorul asta? m-ar interesa si pe mine un 14l benzina

| Balanica12 a răspuns (pentru MariusF23):

4 % stiu ca am mers pe consum de la Brasov la Bucuresti happy