| Jeepwwe a întrebat:

cat ma costa inmatricularea unui audi a4 b5 1997 1. 9tdi
precizez ca nu stiu nimic de taxe am 18 ani masina am luat o de apx 3 luni de la un prieten el o tine inscrisa masina pe el pana la vara deci in concluzi doar cine stie sa mi raspunda sa ami zica tot ce ma asteapta la inscriere toate taxele de mediu daca trebuie etc
sau daca o trec pe tata cum sunt mai castigat ca tata are peste 40 ani si am auzit ca e mai ieftin pe el dau funda prim rasp corect
nu dati raspunsuri daca nu stiti mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina nu are platita taxa de prima inmatriculare/de poluare, in perioada 207-2011 sau timbrul de mediu, din 2013 pana ai cumparat-o, va trebui sa platesti timbrul de mediu, il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul de aici:
http://static.anaf.ro/......_2014.html
De asemenea va mai trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.
Daca tatal tau are permis o poate inmatricula pe el dar mai ieftina ar fi numai asigurarea RCA, bineinteles daca nu a avut accidente in anul anterior.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Jeepwwe):

Ti-am spus ca nu este mai ieftina. Nu este vorba de accidentul masinii ci este vorba de faptul daca soferul a avut sau nu accidente, la asigurare se aplica o regula numita bonus/malus, respectiv daca n-ai avut accidente prima de asigurare va fi mai mica iar daca ai avut va fi mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Jeepwwe):

Se poate dar apoi va trebui sa faceti un contract de comodat si tot tu va trebui sa faci RCA.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aici iti calculezi taxa de timbru

http://static.anaf.ro/......_2014.html

trece pe numele lui taica tu ca altfel te rupe RCA ul