| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

ce acte imi trebuie sa ra radiez masina. vreau so vand si la ala vrea so las pe numele meu si in caz ca nu isi plateste impozitu o radiez ce trebuie sa am la mana

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti poti radia masina. O poti scoade de la finante, dar asta nu inseamna radiata, toate amenzile tot la tine vor veni.

Radierea de la politie se face doar in momentul in care cumparatorul isi trece masina pe numele lui. Ca sa il fortezi sa faca asta la vanzare completezi pe certificatul de inmatriculare rubrica "instrainat catre" atunci va fi obligat in 30 zile sa o ia pe numele lui... si sa plateasca si taxa de timbru ca probabil de aia se fereste

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu radierea propriu-zisa ti-a explicat colegul. Dupa ce ii completezi certificatul, va merge singur la inmatriculari si o va radia de pe numele tau. Asa se procedeaza, cand solicita el acte pe numele lui, se radiaza masina de pe numele tau din evidenta politiei.
Pentru impozit insa, inainte de a merge el la inmatriculari, trebuie sa te prezinti cu contractul de Vanzare-Cumparare, si sa soliciti adeverinta fiscala (trebuie sa fie impozitul platit la zi). Cand ti se elibereaza acea adeverinta, e stearsa de la impozit, nu vei mai plati.
Adeverinta fiscala trebuie sa i-o dai cumparatorului, ca sa o poata trece pe numele lui la fisc.

| AllForOneAndOneForAll explică:

Dar masina este inmatriculata si nu I recuperata taxa

| AllForOneAndOneForAll explică:

Si daca ii sa o treaca pe el unde trebuie sa merg si ce sa fac.