| cole21 a întrebat:

La achizitionarea unei masini. care sunt demersurile pe care trebuie sa le faci (acte, taxe..etc)?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. verifici masina (daca e sh, la reprezentanta sau la un mecanic de incredere etc)
2. contract de vanzare cumparare
3. iei actele de la vanzator (certificat, civ, fiscalul lui cum ca a radiat masina)
4. platesti taxa de timbru daca e cazul
5. o iei pe numele tau la finante
6. ii faci identificarea la rar
7. asigurare pe numele tau (daca esti tanar ai sa platesti enorm, mai bine o inmatriculezi pe numele parintilor)
8. restul de taxe la cec (taxa de inmatriculare si cea de certificat )
9. cu tot dosarul asta te duci la politie unde o inmatriculezi. Tot aici mai platesti taxa pentru numere daca vrei sa le schimibi

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai 30 de ani sa o cumpere unul din parinti pe numele lui.altminteri platesti asigurare mai mult decat face masina. sfatul meu.ca pe mine nu m-a invatat nimeni.si platesc.

| marianguru a răspuns:

Depinde de unde o cumperi de la un particular sau un dealer.cu un particular faci act de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare, de la un dealer ti se da o factura pe numele tau care tine loc de act de vanzare cumparare. apoi mai e taxa verde care se achita daca masina e inmatriculata inainte de 2007. urmeaza inscrierea la circa financiara, taxa talon, de numere, de inscriere, asigurare etc.si un sfat daca ai sub 30 de ani e preferabil sa inmatriculezi pe numele cuiva care are peste 30 de ani alfel platesti asigurarea enorm.