| YyoNuUtTT a întrebat:

La ce varsta se poate da de permis la 18. am facut 17 ani in august 2015. si vreau sa stiu scoala de soferi pot sa o fac cam prin ianuarie si sala cu o luna dupa si orasu tot la fel! Vreau sa spun trebuie sa fac scoala cu 3 luni inainte de 18 ani? si sala si orasul. astept un raspuns!,. Dau funda! astept!

5 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

La scoala te primesc cu 2 luni inainte sa faci 18 ani.Si cand faci 18, te duci la examen.

| xBlaise a răspuns:

Pentru toți ăștia care spuneți că cu 2-3 luni înainte te poți apuca de școală, eu am început școala(legislația) cu 4 luni înainte... am făcut 3 ore de legislație și după m-a băgat la condus. Făceam o oră pe săptămână, iar în ultima lună când se apropia să fac 18 ani făceam din 3 în 3 zile. Pot să zic că am fost un caz special, din câte am înțeles de la un amic același lucru i s-a întâmplat și lui, doar că a făcut 8 h de legislație. Să revenim... te poți apuca cu 3 luni de școala(cel puțin de condus) când faci 18 ani poți să dai sala și peste 3-4 săptămâni (depinde cum te programează) poți să dai și orașul, bineînțeles dacă ai luat sala.

| wEeEk1d a răspuns (pentru xBlaise):

Asa cum ai zis tu, poti sa te apuci si cu 5 luni inainte si sa faci odata la o saptamana cele 30 ore de condus obligatorii (15 sedinte). Trebuie sa stii cum sa iti calculezi in asa fel incat sa ai si ore la zile apropiate si nu cu pauze mari, pentru ca la inceput prinzi mai greu si cu cat pauzele sunt mai mari cu atat uiti mai repede.Bafta

| Andutu21 a răspuns:

Eu am facut scoala cu aproximativ 3 luni inainte.Cand am facut 18 ani am am dat de permis, la doua saptamani de la majorat aveam plasticul in portofel.

| wEeEk1d a răspuns:

Scoala o poti face cu 2-3 luni inainte sa faci 18 ani, iar cand ai implinit 18 ani poti sa te duci sa dai sala.