| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai suport sa conduc cu tata? In februarie mi-am luat permisul de conducere, am facut scoala pe o Skoda Fabia pe motorina si am condus foarte bine, inclusiv la examen. Din moment ce nu-si permit ai mei sa-mi ia o masina second-hand la acest moment si ii inteleg, trebuie sa conduc masina tatalui meu( Volkswagen Jetta, model de 2008 cred) si efectiv nu mai suport. Am prins o frica de condus din cauza ca orice greseala as face, el tipa la mine. Am ajuns inclusiv sa conducem pe o portiune in afara orasului si tot iese cu certuri si cu mine plangand laughing Am probleme din cauza ca masina este mare si ca am trecut pe benzina( ceea ce ma incurca la jocul ambreiaj-acceleratie). Ma enerveaza teribil fiindca singura probabil ar merge mult mai bine,dar cu el in dreapta efectiv nu ma pot concentra si stau cu frica in mine ca o sa gresesc. Imi e frica sa mai conduc,mi-am pierdut orice incredere in mine. Desi nu luam acel permis daca nu conduceam foarte bine.
A vorbit inclusiv cu un instructor sa fie langa mine cand conduc, dar si asta ma nelinisteste deoarece nu este instructorul meu si pana la urma presimt ca si ala o sa se enerveze. Ce sa fac? De condus in oras nici nu mai zic ce frica am prins... daca ne certam in halul asta si la periferia orasului.(pe motiv ca moare motorul sau la intoarceri deoarece marginile drumului sunt in panta si mi-e greu sa coordonez si acceleratia, pe diesel mi-era usor probabil si fiindca masina era mica)

12 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Un diesel este mult mai usor de condus decat un benzinar! Mai ales pentru incepatori, un diesel are putere la turatie mica, benzinarul la turatie mare, cu dieselul mai pleci doar ridicand ambreiajul dar nu orice benzinar face astawinking incearca sa apesi mai tare pe acceleratie cand intorci dar ai grija cum lasi ambreiajul! E greu sa treci de la diesel la benzinar! Invers este boierie! Si eu inainte sa iau permisul am mai condus, recunosc cateva masini dar pe drumuri nepopulate, de tara si cu dieselul nu am avut niciodata probleme in schimb cu benzinarul era mai greuwinking pana te obisnuiesti!

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru RB26DETT):

Multumesc laughing ma gandeam ca visez eu ca e mai greu pe benzina. Dar tin minte ca la sensuri de exemplu era de ajuns sa ridic ambreiajul si masina instructorului pleca foarte rapid comparativ cu masina tatalui meu. Pe asta se intampla sa o turez cam tare cateodata, dar nu mi-a mai murit motorul, ceea ce e semn bun laughing incep sa "simt" masina mai bine si felul in care sa coordonez ambreiaj-acceleratie

| RobertMoon a răspuns:

Cel mai bine iei masina si conduci singura sa inveti care e treaba cu ea, si odata ce ti-ai luat permisul nu conteaza ca coduci Skoda Fabia, VW Jetta sau Dacia 1310 trebuie sa fii in stare sa conduci orice masina, dar din ce vad instructorul tau era putin incamabil, deoarece tu nu stapanesti bine o masina, si cine stie la ce pericole te expui pe autostrada, daca lucrurile astea le patesti pe o portiune de drum din afara orasulul...

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru RobertMoon):

Masina instructorului o stapaneam foarte bine, insa mai am intr-adevar de exersat pe Jetta. Dar am condus si azi si chiar a mers bine. Cred ca in mare parte e si vina mea ca plec din start cu gandul "daca gresesc".

| RobertMoon a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Da, chestia e sa ai incredere in tine, daca tu nu ai incredere cand conduci o masina, ce sa mai zic de un motociclist incepator?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand zii lui care e problema nu noua.

in al doilea rand din ce povestesti tu nu esti deloc stapana pe masina, odata ce ai permis nu conteaza ce conduci, diesel, benzina trebuie sa fii capabil sa conduci

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rezolvarea: prieten cu masina pe benzina, calm, care sa te ajute sa treci de frica asta de 'inceput de permis'.
Sunt disponibil! laughing
Condusul pe diesel la scoala ne-a 'stricat' pe multi, eu conduceam bine inainte de scoala, eram mai mult decat invatat cu masina familiei, si dupa permis... Surpriza. Nici sa plec cu ea la vale nu mai reuseam bine, pentru ca instructorul m-a f%#* la cap sa nu ating acceleratia la plecari, desi Loganul ala de 65 de ponei abia se taraia...

| Annabelle21 a răspuns:

Vorbeste cu el, explica-i de ce nu poti sa conduci si spune-i care sunt problemele. Stiu ca si mama cand a trecut pe benzina ii era mai greu, pana la urma te obisnuiesti si o sa vezi ca ti se va parea mai usor pe benzina. Nu sunt de acord cu @suntserios. Permisul nu vine odata vu experienta. Daca ai permis nu inseamna ca poti conduce orice, deoarece nu ai experienta.

Vorbests cu tatal tau. Si nu iti mai fa atatea probleme. Asculta-l pe el, ca de multe ori stie ce zice si nu iti zice cu rautate, doar ca nu stie cum sa iti explice si atunci tipa la tine. Asculta-l dar tu gandeste-te in sinea ta: "Am gresit, nu e sfarsitul lumii. Sunt un sofer bun, nu degeaba am si permisul."

Nu-ti pierde increderea, nu conteaza doar parerea tatalui tau despre tine, ci si a ta.

Te pup. Succes!

| suntserios a răspuns (pentru Annabelle21):

Nu am zis nimic de experienta, am zis de lucrurile de baza... precum plecatul de pe loc. Ai nevoie de 2-3 exercitii pana sa te obisnuiesti cu o masina nou, dar sa nu poti conduce masina din simplu motiv ca e pe benzina inseamna ca ceva nu ai facut bine la scoala de soferi

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru Annabelle21):

Multumesc mult pentru raspuns. Azi am condus cu el si chipurile nu ne-am certat, a fost chiar ok si nu am mai plecat de acasa cu gandul "mi-e frica de faptul ca o sa gresesc" si mi-am reamintit ca am luat totusi permisul, ceea ce inseamna ca stiu totusi sa conduc. Si asa e, nu mi se pare deloc simplu sa trec de pe skoda aia pe motorina( cu care efectiv zburam, o conduceam foarte bine cand ma concentram) pe masina tatalui meu. Dar presupun ca o sa ma invat si cu asta cu timpul. Intr-un fel il inteleg, el care stie masina de ani buni simte mult mai bine cum sa coordoneze pedalele si in acelasi timp, nu poate sa intervina daca se intampla ceva. Insa atunci cand tipa(sau lasa vocea) ma intimideaza.

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru suntserios):

Nu am nicio problema cu raspunsul tau, pana la urma depinde de fiecare. Insa este totusi o diferenta importanta la trecerea de pe motorina si masina mica la una "lenesa" ca Jetta si pe benzina. Ca sincer, pe masina instructorului conduceam extrem de bine atunci cand ma concentram si in plus, era de ajuns sa ridic ambreiajul si masina pleca rapid. La asta daca ridic ambreiajul zici ca merg cu viteza melcului laughing) Am condus si azi, si din fericire a fost tatal meu calm cat a putut, si chiar n-am avut probleme. Primele 2-3 incercari de acum cateva luni au rezultat in certuri multe ca imi murea motorul. Ce ma refeream eu in intrebare era legat de faptul ca in momentul in care trebuia sa dau cu spatele la intoarcerea din 3 miscari eram intr-o panta si nu reuseam sa coordonez jocul ambreiaj-acceleratie, deoarece pe masina instructorului foloseam ambreiajul si frana, nu ambreiajul si acceleratia(desi imi prezentase si metoda asta, insa prima imi parea mai usoara) si ambreiajul era destul de puternic incat sa plece masina. Jetta nu pleaca doar din ambreiaj si frana nici intr-o mie de ani daca esti in panta sau in rampa laughing. Spre finalul "orei" am avut si parte de succes dupa ce m-am concentrat putin, insa este destul de greu cand cineva iti tipa in ureche despre o mie de chestii din jurul tau.

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

* Am uitat sa zic ca imi era greu si din cauza ca nu ma lasa tata sa trag frana de mana (ca asa ne invata la scoala, a 2-a metoda de plecare in rampa. sa folosim acceleratia, ambreiajul si frana de mana) si trebuia sa tin si piciorul putin pe frana. daca ma intelegi ce zic ca nu stiu cat de bine m-am exprimat laughing Pe motorina preferam prima metoda, cu "ambreiaj patinat"