| DeDeL a întrebat:

O intrebare...astazi in timp ce ma intorceam spre casa ma aflam pe Ferentari, la un moment dat eram paralel cu tramvaiul care se afla in mers aproximativ la o distanta foarte apropiata,dintr-o data pe partea dreapta a soseleii unde erau parcate si alte masini[precizez nu era trotuar,nici treceri, nimic]ma trezesc in fata cu 2 specimene din ferentexas si am reusit sa il agat pe unul cu oglinda retrovizoare. Dupa impact m-am speriat foarte tare si m-am uitat in spate sa vad daca a patit ceva,spre surpinderea mea am fost injurat iar respectivul specimen a continuat sa mearga fara nici o problema, in acel moment am cam dat bir cu fugitii.Intrebarea mea este exista vreo sansa sa pot pati ceva? Precizez ca oglinda mea nu are nici cea mai mica zgarietura si nu cred ca acel bezmetic a apucat sa-mi vada numarul.In cel mai rau caz ce pot pati?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Daca nu ai urme de lovitura pe masina nu poate demonstra ca tu l-ai lovit. In caz de ceva poti sa spui ca s-au vorbit amandoi sa obtina un ban de la tine. Oricum, nu cred ca se vor apuca sa te reclame deoarece ei erau pe strada nu tu pe trotuar. Conform legii si daca-l accidentai tot el era de vina cu conditia sa nu fi parasit locul. Nu este cazul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca face o reclamatie si are dovezi ca a suferit vreo trauma primesti un dosar penal pentru parasirea locului accidentului cu victime. Lucru pe care ar trebui sa il stii daca ai permis

| popa07ady a răspuns:

Daca nu te reclama nimeni nu ai ce sa patesti dar normal era sa te opresti.

| roberto2007 a răspuns:

Daca zici ca a plecat in treaba lui si tu la fel nu ai ce sa patesti mai ales daca nu l-ai accidentat.Se mai intampla din astea in trafic.Ai grija pe viitor cand ai pietoni langa tine!