| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare ce am avut-o tot timpul, in cartea masinii, pe site-uri etc. cand zice de putere o zice pe cea a motorului adica BHP sau cea transmisa la roti? WHP?

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În principiu, ar trebui să fie cea transmisă la roți, nu cea de la arbore.
Dar cum diferența e mică, nu prea mai contează.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E puterea maxima a motorului, nu cea la roti.
Ca fapt divers, Opelul unui prieten de 150CP, pus pe dyno, stock, are un moment cand dezvolta 180CP la roata, in treapta a 3-a.

| MariusF23 a răspuns:

BHP inseamna brake horsepower, asta e puterea totala a motorului, pana la roti mai sunt pierderi (foarte mici).