| LFR a întrebat:

O toba sport mareste nr de cp? si daca da cu cat? Multumesc anticipat. As vrea ca toba sa o pun pe un quad de 45 de cp.Dau funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un mit ciobanesc, vechi, dar inca circula.
Largirea evacuarii este ultimul pas, dupa modificarea unui motor. Un motor stock, are evacuarea GANDITA de catre PROIECTANTII MOTORULUI. Daca se putea mari randamentul motorului prin atasarea unui sistem de evacuare in care gazele sa aiba debit mai rapid, O FACEAU.
Masinile modificate, cu evacuare directa si teava larga, au alta deschidere la supape, alt raport de compresie, alta proportie de amestec s.a.m.d.
Atunci cand iei un motor stock si ii modifici evacuarea astfel incat sa elimine gazele de esapament mai repede, PIERZI putere, nu castigi. Iti spun din proprie experienta, am condus destule masini fara evacuare, si mergeau ca ***.
Singurul adevar este ca, atunci cand ai evacuarea galagioasa, te stimuleaza sa mergi putin mai turat, si iti dai seama dupa sunet, cand motorul dezvolta cuplul puternic, ti-e mai usor s-o calci, si e si senzatia mai placuta.
Restul sunt abureli.

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Singurul mod în care ai putea mări puterea motorului, cu o valoare nesemnificativă de altfel, este să-i pui evacuare directă. Toba finală, are rol pur antifonic, ba chiar cele foarte silențioase, reduc (puțin) din puterea motorul.

| Nede a răspuns:

Cum sa mareasca o toba numarul de cp? nu are nicio legatura una cu alta...

| ombladon a răspuns (pentru Nede):

Parerea ta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toba in sine nu, schimbarea totala a evacuarii e alta mancare de peste, dar la motoare puternice

| OldSoul a răspuns:

O toba poate influenta numarul cailor puterere, dar cel mai adesea e insesizabila aceasta modificare, avand in vedere ca tu esti interesat pentru atv cel mai probabil nu vei simti nici o diferenta.

Răspuns utilizator avertizat