| Silea_Goe_1984 a întrebat:

Polo 6n2 1.4 TDI din 2000 sau Opel Corsa C 1.2? Care are consumul mai bun la o viteza medie de oras 40 si in afara 80 maxim? daca vreau sa le iau full option ( geamuri electrice oglinzi electrice 4 usi clima ) cam la ce pret le gasesc? merita sa le caut pe net sau sunt mai ok in targurile de masini?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre cele doua, Polo 1.4 TDI e cel mai avantajos.
E un motor reusit, consuma foarte putin. Problema e ca suna foarte tare, si vibreaza ca naiba. Are motor in 3 cilindri, diesel, exact ca la tractoare. Ai sa simti ca mergi cu tractorul. Daca deschizi capota, cu motorul pornit, nu se mai poate vorbi in fata masinii.
Mai normal era sa compari Polo 1.4 TDI cu Corsa C 1.3 CDTI; motorul diesel de 1.3 de la corsa e foarte ok, mult mai sofisticat, cu sunetul mai marunt, si daca nu ma insel, o norma de poluare mai buna. Consumul cred ca e tot pe acolo.

| GabrielStn a răspuns:

E ok si in targurile auto, dar atentie de la cine cumperi masina. Cat despre consum nu stiu sa iti spun exact, desi cred ca Polo consuma mai putin, undeva pe la 4, 5-5 L fata de cei 6, 5 -7 L la Corsa.