| Delocimportant a întrebat:

Referitor la mersul cu masina: sunt incepator, si nu prea inteleg un lucru: merg cu masina, schimb vitezele, ajung in treapta 3, avand o viteza de cirva 50 km/h. Daca apoi trebuie sa franez, si ajung cam pe la 20 km/h, nu mai stiu ce treapta de viteza trebuie sa cuplez, fiindca daca cuplez in treapta 3, trage greu motorul, fiindca e prea mare treapta de viteza, si trebuie sa introduc o viteza inferioara, adica a 2-a, insa, daca introduc in treapta 2 de viteaza, masina smuceste, ca si cum viteza ar fi prea mica pentru acea treapta. Sa fie undeva vreo problema la masina?
Voi cum schimbati vitezele? De exemplu, la cati km/h schimbati in viteza x (sau rotatii pe minute)? Multumesc.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei mai buni soferi sunt cei ce simt vitezele. Pentru reducerea vitezei, calci ambreajul, apoi frana si cand ai redus cat trebuie bagi in viteza inferioara. Daca ai ajuns la 20 Km la ora ar fi bine sa bagi in treapta intai. Mai depinde si de masina. Una este la Diesel, alta este la benzinare si alta este la cele cu injectie (binzinare sau Diesel). Cu timpul vei "simti".

| MariusF23 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca bagi intr-a 1-a la 20 la ora te smuceste de nu te vezi si te mai si incetineste grav. niciodata viteza 1-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te obisnuiesti stai cu spatele lipit de scaun.

Răspuns utilizator avertizat