| Eugen000 a întrebat:

Rog să-mi scrie cineva sau sa-mi spună unde pot găsi lista cu TOATE taxele pe care trebuie sa le achite un proprietar de automobil în România, în dependență de volum motor, vechime etc. ABSOLUT TOATE taxele anuale, lunare etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepand cu inmatricularea va achita:
-timbrul de mediu;
-numerele de inmatriculare;
-inspectia tehnica periodica(ITP);
-asigurarea de raspundere civila auto (RCA);
-impozitul anual;
-rovinieta.

| Eugen000 explică (pentru Ioandelasal):

1. Timbrul se mediu se achita anual? Sau doar la inmatriculare?
2. Care din ele depind de capacitatea motorului/de vechime/de norma de poluare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eugen000):

1.Timbrul de mediu se achita doar la inmatriculare. Se calculeaza in functie de vechimea masinii, capacitatea motorului, norma de poluare, emisii.
2.La fel si RCA (in plus regula bonus/malus) si impozitul anual, este in lei/200 cmc.

| Eugen000 explică (pentru Ioandelasal):

Unde pot gasi valoarea taxelor RCA/ impozit/ ITP pentru fiecare clasă de motoare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eugen000):

Asigurarea RCA o afli la o societate de asigurare, pot fi diferite de a una la alta.
Contravaloarea ITP o gasesti pe site-ul RAR.
Impozitul exact il afli la primaria localitatii de domiciliu iar impozitul minim in Codul fiscal, la taxa asupra mijloacelor de transport.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

RCA
impozitul
rovigneta daca vrei sa circul in afara orasului

cam astea sunt cele obligatorii