| Ovidiu1235 a întrebat:

Sall,am un golf 3 din '94 si de ceva vreme nu o mai pot descuia din partea soferului.Din ce cauza si cum pot rezolva?

Răspuns Câştigător
| 1andreea123 a răspuns:

Daca te pricepi la mecanica poti desface portiera sa vezi care este problema... daca nu, du-te la un service si se rezolva
big grin Funda?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Desfa portiera si vezi care e treaba, ca noi nu avem de unde sa stim... sau du te la un service

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Desfa portiera, baga o carpa imbibata cu benzina si da-i foc... De preferat sa fii undeva mai in camp.
Volkswagen habar n-are sa faca masini. La Golf 3, Passat intermediar si restul generatiei '90, toate mecanismele din portiere au o calitate penibila. Daca mai ai si inchidere centralizata originala, cu instalatie vacuum, ai sa intri pe geam dupa o vreme, asta daca ai macarale manuale; daca mai ai si electrice, e suficient sa atingi butonul odata pe inghet, si s-a dus macaraua. Macar alea manuale mai tacane geamurile sus-jos, asa in suturi de cate 10 cm, acompaniate de trosnete. Ideal e sa le ajuti cu palmele (daca sunteti 2 e cel mai bine).
M-am prostit si mi-am luat si eu un Golf 2, dupa ce am incercat multe marci de masini, si le-am dat pe motive de genul "n-o pot inmatricula", "e prea puturoasa", sau "poate iau ceva mai nou". Am ajuns sa trag cate 2-3 minute de o portiera la un Golf 2, ca "au motoare bune". Trebuie sa sucesc manerul in toate directiile ca sa pot nimeri punctul in care se deschide. De incuiat nici vorba, e bine ca (inca) imi stau usile inchise in mers.
Am mai avut o bijuterie de asta facuta de Volkswagen, o Skoda Octavia care avea o singura dotare, si anume inchidere centralizata. Trebuia sa las geamul deschis permanent daca era motorul pornit (si cheile in contact), ca se incuia/descuia singura de cate ori isi aducea aminte. I-am verificat tot cablajul de la inchidere, am pus kit original VAG cu cheie briceag, ca sa faca la fel... Macar purtam telecomanda cu mine, nu mai lasam geamul deschis.
In concluzie, bucura-te ca inca ai pe unde intra in masina, tinand cont ca e din '94.
Cand o sa-ti permiti, o sa-ti cumperi o masina.
Si ca sa fiu si mai pe subiect... Din interior o poti incuia? Ai inchidere centralizata?

| Kampion a răspuns:

Desfa portiera si daca nu te pricepi du-te la un Service. Baftawinking

| Tw1sTer a răspuns:

Trebuie reparat butucul am avut si eu un golf 3 din 96 si trebuia incuiata/descuiata de pe partea dreapta