| Adryenutzu a întrebat:

mi-am cumparat astazi o masina si nu vreau so o mai bag pe numele meu deoarece proprietarul este unchiul mea dar as dori sa stiu cum fac acte de vanzare cumparare si cat m-ar costa! Multumesc! rog sa raspunda doar cine cunoaste!

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Pai daca te duci sa faci acte de vanzare cumparare automat o sa ai un contract de vanzare cumparare pe numele tau! Dar in talon poti sa lasi numele unchiului tau. Pur si simplu, te duci doar si faci actele de vanzare cumparare si dupa nu te mai duci la RAR ca sa o inmatriculezi pe numele tau. O lasi pe numele unchiului tau. Problema ar fi daca cineva intra in tine si iti distruge de tot masina. O sa trebuiasca sa te duci la asigurator cu unchiul tau.

| Adryenutzu explică (pentru liviu890):

Asta nu ar fi o problema ca doar sta la 10 km de mine mersi mult de raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru liviu890):

Ce treaba are RAR ul si inmatriculatul pe numele lui?

| liviu890 a răspuns (pentru suntserios):

Pai are! Dupa ce faci contractul de vanzare cumparare, trebuie sa faci programare la RAR ca sa iti dea certificatul pentru autenticitatea seriilor (se uita la serii sa corespunda cu cele din acte) si eventul sa faca o scurta inspectie tehnica la masina. El doar face contractul de vanzare cumparare si pe urma nu mai are treaba. O sa lase talonul neschimbat la fel si numerele! Ca sa treaca masina pe numele lui trebuie intai si intai sa se duca la RAR pentru acel certificat! Deci bineinteles ca are treaba RAR-ul cu inmatricularea!

| suntserios a răspuns (pentru liviu890):

Autentificarea rar nu inseamna inmatriculare. Inmatricularea si schimbarea proprietarului se face la primarie si politia rutiera. Autentificarea rar e doar un pas intermediar. Explica complet daca tot explici.

| liviu890 a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa treci masina pe numele tau, trebuie intai sa te duci la RAR sa iti dea certificatul de inmatriculare (care e valabil 60 de zile). Ceritificatul ala iti trebuie la politie ca sa o transcrii pe numele tau! Fara certificatul ala de autenticitate nu poate sa o transcrie pe numele lui! De aia i-am zis sa faca doar contractul de vanzare cumparare si sa nu isi mai bata capul cu RAR-ul!

6 răspunsuri:
| Adryenutzu explică:

Multumesc mult liviu890 am facut contractul totul a iesit ok!