| AlexandarAlx a întrebat:

Salut, am 15 ani jumate si vreau sa dau la 16 ani de A1.Ce trebuie sa invat? (vreau link) in ce consta proba, ce echipament trebuie sa am la examen, mi-l au ei? Spuneti-mi tot. Multumesc,

Răspuns Câştigător
| BarkleyBarkley a răspuns:

Salut,
Redactat incerc sa iti explic tot ce trebuie sa stii despre examen categoria A1:
A1 sunt motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw.
EXAMENUL AUTO

Examenul constă într-o probă teoretică şi una practică, în poligon şi traseu. Proba teoretică se susţine pe calculator şi constă în rezolvarea unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie ce conţine 20 de întrebări. Timpul afectat rezolvării unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie este de 20 de minute. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 17 întrebări rezolvate corect.
Proba practică constă în efectuarea unor manevre în poligon într-un anumit timp, şi conducerea motocicletei în traseu.
ECHIPAMENTUL:
Inainte echipamentul il primeai de la ei, acum nu mai primesti, trebuie sa ai o geaca si casca. Daca nu ai si nu iti permiti sa iti iei una (o geaca de motociclist) incearca sa imprumuti de la cineva care are.Casca oricum iti va trebui.

Funda?