| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si 3 luni, stiu ca la 17ani si 9 luni pot sa dau de permis,asa intrebarea mea este daca pot alege eu traseul cand dau examenul,subliniez ca stau in Bucuresti, Sos Oltenitei,eu as vrea sa aleg traseul prin Pop. Leordeni, se poate?

Astept Raspuns!

Răspuns Câştigător
| motorock a răspuns:

Nu! Tu doar executi ce ti se zice! La scoala te asculta vreodata din ce vroiai tu? Trebuie sa stii sa mergi pe oriunde. Succes!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii bine, pentru categoria B si altele nu poti sustine testele teoretic si practic decat dupa implinirea varstei de 18 ani, este o conditie obligatorie, conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
La 17 ani si 9 luni se poate incepe scoala de conducere.
Si traseul il alege examinatorul, nu candidatul la permis.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca visezi.Asa ar lua permisul toti prostii.Ca stiu pe unde merg.Te duce unde vrea el.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru darrio2007):

Nu e chiar cum zici tu ca nu te duce sa dai examenul pe marte. Examenul se da in orasul de care apartii... Daca stii fiecare intersectie pe dinafara si fiecare straduta atunci e usor.

| darrio2007 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De cand ai permis? Daca ai. Examenul se da in orasul unde te inscrii pentru asta. Daca esti intr-o alta tara si dai de permis vine cu tine in orasul unde vrei tu?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru darrio2007):

Daca esti dintr-o alta tara si ai domiciliu acolo, dai acolo. Acum se da examen in orasul de care tii cu domiciliu.

''Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.

Art. 24
(1)Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere si eliberarea acestuia se realizeaza de catre autoritatea competenta pe raza careia solicitantii isi au domiciliul ori resedinta sau, in cazul celor aflati la studii in Romania, de catre autoritatea competenta pe raza careia se afla institutia de invatamant.''

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu se poate, te duci si dai traseul in zona in care esti programat si te duce pe ce traseu vrea el nu unde vrei tu

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu se poate. In Bucuresti examenul se da pe trasee prestabilite (sectorul 3 si Drumul Taberei)

| Ottakringer a răspuns:

Din pacate nu ai cum. Ar fi fost prea usor pentru toti happy
Oricum, prima data sa iti faci griji pentru sala nu pentru oras laughing