| semyryan a întrebat:

Am 19 ani, am un camion Mercedes-Benz Atego 1999 7, 5t si vreau sa dau de subcategoria c1. Intrebarile mele sunt :
1). Daca imi car propria marfa am nevoie de atestat si card tahograf?
2). Am voie sa dau de atestat la 19 ani? Fiindca am citit undeva ca as putea sa dau doar la 21.

Răspuns Câştigător
| GeorgeHilgard a răspuns:

Daca vrei, poti sa dai atestatul la 19 ani.Dar gandeste-te daca te simti pregatit.Este o treaba serioasa.In primul rand, daca nu lucrezi la firma vei lua putini bani.In al doilea rand, depinde de marfa.Cine o cumpara? Apropo:indiferent daca e marfa ta sau nu, ai nevoie de card tahograf.Nu recomand sa te apuci de asa ceva.Esti tanar, poti face o facultate. Daca nu esti bun la carte fa ceva de agricultura, dar ai nevoie de sponsori daca vrei sa profesezi.
Depinde si de unde procuri marfa, pentru ca ai nevoie de bani ca sa faci marfa(cherestea sau ce vrei tu sa faci). Este o meserie foarte obositoare. Obosesti daca conduci pana la serviciu daramite atata drum! Eu zic ca nu este avantajos deloc, vei iesi in pierdere!

2 răspunsuri:
| semyryan explică:

Multumesc frumos pentru raspuns! Sunt agricultor si de aceea am intrebat, la asta ma refeream cand am spus ca vreau sa tranaport marfa mea.

| GeorgeHilgard a răspuns (pentru semyryan):

Daca ai marfa, da, chiar este profitabil.Dar ai nevoie de clienti, aici este problema.Iar cerealele nu le transporti cu camionul...adica vrei sa fii un producator care sa furnizeze la firme sau un producator care sa vanda pe piata neagra? Iti recomand sa cauti mai intai o firma serioasa(vei avea dificultati cu camionul, dar depinde de dimensiunile lui). Dupa ce semnezi un contract care il crezi mai avantajos, poti sa-i dai drumul!