| Ady21 a întrebat:

Salut,
Am mare nevoie de ajutor urgent pentru cei care se pricep.
Am ramas fara baterie la masina si sunt foarte departe de casa si am o intrebare pentru voi. Daca o imping porneste impinsa? sau am toate sansele sa rup cureaua de distributie si altele?
P.S: stiu cum se procedeaza la o astfel de pornire pentru ca am mai pornit altele, dar stiu ca nu toate pronesc impinse.
Am un renault clio din 2004 motor 1.4 75cp, benzina! e pe injectie. ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai cutie automata, porneste impinsa orice masina.
Esential sa fie cu viteza a 2-a pornirea.

| Ady21 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult. A pornit impisa pana la urma foarte repede, in treapta a 2a de viteza si am eliberat ambreiajul brusc!
P.S: Daca eliberezi ambreiajul usor la o astfel de pornire ai sanse mai mari sa strici masina, si de la altcineva nu aveam de unde sa iau curent prin cabluri. happy

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca bateria nu e epuizata, trebuie sa porneasca.
Cu cureaua de distributie nu e chiar atat de grav, am pornit destule masini impinse, chiar si dieseluri mari, cu distributie pe curea. Nu s-a intamplat nimic cu nici una. Daca e curea in termen, n-are voie sa sara. Totusi, ca sa o protejezi, nu bruschezi ambreajul la pornire, il ridici asa ca la o frana de motor (trebuie impinsa mai puternic pentru asta).

| bistrita1984 a răspuns:

Da,nu este indicat sa o pornesti impinsa s-au trasa, mai bine gaseseti pe cineva sa-ti de-a curent
s-au chiar daca nu ai alta solutie incearca sa o impingi dar cand lasi ambreajul lasa-l usor nu brusc.

| CeVorbestiMa a răspuns:

Cere ajutor de la careva sa-ti dea prin cabluri de la bateria unei masini, curent bateriei tale