| Myhay96 a întrebat:

Salut.Am o masina dacia supernova si de vreo luna porneste greu,alternatorul e bun electromotorul la fel baterie e buna, care ar putea fi cauza de nu porneste normal cum pornea inainte?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Invarte bine demarorul? Daca nu, poate s-au dus carbunii, si n-ar strica o vizita la un electrician auto.
Daca demarorul invarte normal (repede), pot fi mai multe, s-ar putea sa scapi cu o curatare amanuntita, incepand cu clapeta de accelerare.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ala este electromotor, nu gratar, are nevoie de perii colectoare, nu de carbuni!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Daca tot stai sa critici toate raspunsurile mele de amator (cand vine vorba de electrica/electronica), de ce nu dai tu niste raspunsuri mai ingineresti?
"periile" alea sunt carbuni pentru majoritatea soferilor.
Aici nu suntem pe elforum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

P.S.: Din punct de vedere mecanic, ala e mai mult decat un electromotor, si se numeste demaror.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si demarorul ala ce este, un motor cu ardere interna? Este un electromotor...

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Il inveti prostii, apoi o sa mearga pe elforum si o sa rada lumea de el cand intreaba de carbuni...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Demarorul mai are "ceva" piese pe langa. E un ansamblu ce contine si un electromotor.
Asa cum si periile tale de colectare contin carbune.
Omu' o sa mearga la un electrician, sa-si repare masina, nu pe elforum. Daca era "client" elforum nu punea intrebarea pe TPU.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasa tu "cevaul", eu m-am referit strict la electromotor.Periile colectoare sunt facute din grafit, ca-i zici tu carbune, asta este problema ta...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Bravo doctore, ai un os.
Acum du-te si "educa" si pe restul:
http://www.autoeuropartner.ro/......otor-dacia
http://www.mastermotors.ro/Category/55-piese-electromotoare.aspx
http://www.agrix.ro/......10420.html
http://olx.ro/......DbchR.html
http://moto-gear.ro/set-carbuni-electromotor-hitachi-produs-102281.html
Asta a fost o cautare usoara dupa "carbuni demaror". Repetand cautarea cu "perii colectoare demaror", apoi "perii demaror", n-am gasit decat site-uri cu anunturi particulare.
Asa ca iti repet, suntem pe TPU la categoria auto/moto, nu pe elforum.
Daca mergi cu denumirea ta in unele magazine, unde gasesti vanzatori paraleli, poti sa ramai cu masina nefacuta.

| Smighi a răspuns:

verifica bujiile, luleaua si delcoul!