| OdyyyN a întrebat:

Salut,
Am o nelamurire legata de cutia automata tiptronic ( varianta cu 5 viteze, disponibila pe ford mondeo/vw passat 2003-2004),
Am observat ca "cutia" / "maneta de trepte", are urmatoarele pozitii, P-parcare, N-neural, D-drive, si + respectiv -.
As dori sa stiu pentru ce sunt + si - si in ce conditii sunt utilizate.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| myhaelamar86 a răspuns:

Sincer sa fiu nu am condus atat de mult cutie automata, doar prin oras sa iti zic cum se comporta mai bine la drum lung.

dar da, modul manual e ca si o cutie manuala care schimba electronic, cu anumite restrictii, daca o duci prea sus/jos in ture iti schimba singura la final.

Legat de serpetine, depinde de motor, depinde cum e reglata cutia automata, depinde de stilul tau de condus

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

+ - sunt pentru modul manual al cutiei

| OdyyyN explică (pentru suntserios):

Asta insemnand ca functioneaza ca una manuala doar ca actionata electronic, corect? pe mondeo 2004 sau passat 2003, nu am vazut sa aiba functia de S, sau ceva pentru drum lung, paremise overdrive, in acest caz, daca merg la drum lung pot sa fiu pe manuala si sa selectez treapta maxima la viteza de 130km/h, sau sa raman pe auto.
De exemplu, daca circul pe un drum cu multe serpentine, e mai bine sa stau pe auto, sau sa ma " joc" cu +/-?

| OdyyyN explică:

Banuesc ca, ai postat doar din dragul de a face posturi multe, raspunsul tau fiind unul banal.
Eventual, din buna vointa, iti recomand un consult la un doctor precum si un pshiolog, bazanduma pe raspunsul tau, sigur esti genul de om care zice ca doar cu cutia manuala poti sa "simti" masina happy Fa o fapta buna si sterge-ti contul de TPU.

| myhaelamar86 a răspuns (pentru OdyyyN):

Si eu respectuos te rog sa predai(daca ai) permisul de conducere la cea mai apropiata sectie de politie daca nu ai habar ce reprezinta + si - pe schimbatorul de viteze. Iar apoi poti sa inveti sa scrii "bazanduma" corect. Si nu in ultimul rand sa incerci sa te mai destinzi putin si sa nu te mai basici la orice gluma.