| mariusinho998 a întrebat:

Am o nelămurire. sunetul acela de la turbo diesel acel bazait al turbinei la accelerării de ce nu il regăsim si la benzinarele turbo?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca benzinarele fac de te *** pe tine, daca au turbo la presiune serioasa, si BOV.
Al meu turbo-diesel tace (si face), abia dupa 4000rpm aud un zornait de sub capota, insa turbina nu face absolut nici un zgomot, nici fluierat, suierat, nimic. Si am probat-o, functioneaza in parametrii de fabrica.
Un benzinar turbo ar trebui sa sune cam asa: https://www.youtube.com/watch?v=8zMpZYMEOeQ

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se aude si la benzinare.
Doar ca pe strada la 1000 de diesel turbo vezi o benzinara turbo.
Si este posibil ca turbina benzinarei sa fie ok si sa nu fluiere prea tare.