| Sp4RkMan a întrebat:

Salut, am o problema cu un motor kawasaki zxr 400 din 91, nu imi da scanteie, prima data mecanicul a constatat ca e un scurt pe firul care duce de la releul de pornire la contact si nu se aprinde bordu(problema rezolvata)apoi imi spune ca nu imi da scanteie din cauza CDI-ului (calculatorul) l-am schimbat, acum tot nu da scanteie, aveti vreo idee ce ar putea fi?

1 răspuns:
| xDanyxDany a răspuns:

Bobina de impuls e "moarta" nu am gasit un link ca-ti dadeam, asa ca nu stiu de unde sa cumperi, ii mai zice si stator de magnetou. Bobina aia da curent la cdi si de la cdi la bujie, daca gasesti sa cumperi, mai bine il cumperi tot adica cu tot cu bobinele de incarcare si cu cea de impuls, dar mai intai verifica cu alta bujie, nu o baga in motor, pune-o in fisa si aseaz-o pe motor ca sa faca masa si dai la automat si vezi daca da scanteie