| nerito a întrebat:

Salut, am si eu o nelămurire, la aprilia rs 125 din 2007 pana la modelele din 2010 combustibilul trebuie combinat cu uleiul sau are compartiment special de ulei si amestecul il face in bloc? Nu stiu nimic despre aceste modele eu am condus doar KTM exc-F 250

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu, si RS are motorul tot in 2t. amestecul si-l face singura. trebuie doar sa stai cu ochii pe nivelul de ulei din rezervor

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Din cate stiu eu, acele modele au motorul in 4 timp, deci nu trebuie sa amesteci combustibilul cu uleiul, pui ulei ca la masina, separtat doar pentru ungere pe care nu-l va consuma, dar in schimb se face schimbul de ulei la un numar de km.

| nerito explică:

Eu înțelesesem de la cineva ca aprilia model rs ar avea motor in 2t nu in 4t de aici a pornit nelamurirea mea.

| OldSoul a răspuns (pentru nerito):

Uita-te la motor, daca are vizor pentru nivelul de ulei sau joja, e in 4 timpi.
Deci repet, din cate stiu eu modelul tau de rs are motor in 4 timpi.
Posibil ca aceea persoana sa se fi reverit la sr, care e scuter, ala da, in general e in 2 timp. Datorita numelului asemanator se face destul de des confuzie intre aceste modele.

| OldSoul a răspuns (pentru JohnnyBi):

Inseamna ca am gresit, probabil am confundat cu alt model.

| JohnnyBi a răspuns (pentru OldSoul):

Http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/aprilia/rs125/1995/

relativ usor de aflat: cauta pe google "aprilia rs 2 stroke". dap dap

| JohnnyBi a răspuns (pentru OldSoul):

Nu, si RS are motorul tot in 2t. amestecul si-l face singura. trebuie doar sa stai cu ochii pe nivelul de ulei din rezervor

| nerito explică:

Modele rsv au motoare 4 T mulțumesc pentru informații.