| Alin36 a întrebat:

Salut! Am si eu o problema la un BMW 318ti cu caldura. Am schimbat radiatoru pentru ca era infundat, am schimbat si termostatul si tot nu da cum trebuie caldura. Ce e de facut in cazul asta?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tot faci pe-a mecanicul, inchizi calculatorul si te intorci la surubareala.
Ia-o logic: cu bordul desfacut, si mana pe calorifer, motorul pornit cu apa macar pe la 60-70 de grade, vezi daca se incalzeste radiatorul (daca ai incalzire manuala dai butonul spre cald la maxim, daca ai climatronic bagi temperatura mare). Daca nu se incalzeste deloc, iei un lighean in masina, tragi cumva radiatorul deasupra lui (sper sa ai loc), si scoti returul din calorifer, sa vezi daca iese apa din radiator. Asta cu motorul pornit.
Daca nu iese apa asa, il montezi la loc si scoti turul. Daca atunci vine apa pe furtun, ai radiatorul infundat. Daca nu, mergi pe instalatie mai departe, adica pe tur, spre motor.
E posibil sa fie infundat si returul, dar nu imi vine nici o idee acum de verificare... Eventual incepi sa demontezi furtunele unul cate unul, sa vezi daca sunt sau nu infundate.
In cazul in care caloriferul se infierbanta, verifici sistemul de clapete ce dirijeaza aerul, de la aeroterma pana la aeratoare.

| ionutunited a răspuns:

Uita-te la legaturile dintre radiator si motor