| Andrei199114 a întrebat:

Salut, am si eu o problema si anume : Am un Seat ibiza din 2002, am bateria noua pe ea, daca nu o mai pornesc timp de 3-4 zile imi moare bateria, nu am lasat luminile aprinse / becul din inauntru. Exista o modalitate sa descopar ce imi consuma?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, insereaza un bec de faza lunga cu borna acumulatorului.
Daca becul lumineaza (tare), inseamna ca se consuma undeva curent si trebuie depistat de catre un electrician auto.
Daca filamentul becului se roseste doar putin sau deloc, atunci consumul poate fi normal, dar de vina este acumulatorul.

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa verifici cat incarca, sa vezi daca alternatorul este bun.
Exista si posibilitatea sa fure electromotorul curent, sau sa ai alti consumatori.
Oricum cand pui baterie noua e indicat sa o montezi la service pentru a beneficia de garantie, tot odata cei de acolo vor face in prealabil verificarea sistemului de incarcare a masinii, astfel daca ai o alta problema, trebuie sa o rezolvi inainte.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Verifica instalatia de incarcare a masinii. Daca e ok e bateria de vina. E simplu si pentru un licean cu un voltmetru de curent continu ( multimeter de 20 de lei de bazar ). Valorile trebuie sa fie 13, 8-14, 5 in mers probat la bornele bateriei cu moto pornit si cu consumatori si fara. Consumatori = faza lunga + aeroterma de aer la 4, eventual stergatoare de parbriz sau dezaburite luneta. Foarte probabil ca bateria veche sa fi fost buna si defectul e la masina iar bateria noua e ok. Vezi ca daca n-ai facut verificarea asta la masina la servisul indicat pentru bateria noua nu ai garantie.

| Andrei199114 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Baterie tine de exemplu, am uitat luminile aprinse odata 5-6 ore pe faza scurta, a pornit din prima. Cred ca am un consumator care totusi consuma foarte putin si daca o las nepornita se descarca in timp.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Andrei199114):

Da, poate fi un consumator sau un o scurgere undeva, am uitat eu, esti baiat destept. Daca e pe asa e bagarea dejtului in cwr. In cazul asta ma retrag cu respect...mi-e cam mila de tine si nu are nimeni ce-ti face. Cauta cum te duce capul sau cauta parale pentru meserias.

| Andrei199114 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Omule ai o varsta, eu am pus intrebarea asta cu un scop sa rezolv problema nu stau eu acum sa va bateti voi joc. Mai bine nu raspundeai daca faci la misto, "iti bagi degetele in cwr" la tine happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Andrei199114):

In dictionarul de autobaza expresia de mai sus folosita de mecanici / electricieni / soferi se traduce prin - Houston, avem o problema! Pardon, asta e traducere din NASA. Ba omule, nu fac nici un misto dar nu sunt farmacist, astia satui de meserie au limbajul mai colorat dar nu inseamna ca e gluma pe seama ta. Asa ca scuze dar intelegi gresit. Sincer am vrut sa te ajut dar de la distanta nu are nimeni ce-ti face asta era ideea.

| Florin_Paduraru_1993 a răspuns:

Alternatorul.