| Mario15 a întrebat:

Salut, am si eu urmatoarea intrebare: Daca anvelopele de iarna sunt diferite intre ele ( nu sunt toate 4 identice dpdv al marcii/modelului, dar au aceleasi marimi ), asta contravine legii? Pot sa iau amenda sau sa imi ia talonul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa aiba acces la datele din cartea de identitate, chiar daca le prezinti doar talonul, si nu scrie dimensiunea pe ele.
Dar oricum, mie pana acum, nu mi s-a uitat nici un politist la cauciucuri. Si n-am permis de ieri. Doar controalele RAR in trafic te verifica.
Cat despre diferenta modelului: legea nu prevede nimic de genul, dar ca sofer, nu iti recomand asa ceva. Fa macar perechi fata-spate. Sau minim o pereche pentru rotile din fata, altfel se va simti la plecarea de pe loc in conditii alunecoase, sau la franare.
Nu m-as mira, sa-ti traga si intr-o parte, daca nu sunt la fel cauciucurile de pe fata.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu prevede modelul anvelopelor de iarna dar acestea trebuie sa se incadreze in dimensiunile prevazute in cartea de identitate a masinii.
De asemenea este bine sa fie de aceeasi marime. Daca se incadreaza in cele prevazute nu poti fi amendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu contravine niciunei legi daca sunt de marimea scrisa in civ

| Mario15 explică:

Deci e ok sa am 4 anvelope, toate diferite intre ele? Dar de aceiasi marime. Si inca ceva: la control au cum sa verifice ce anvelope am trecute in CIV? Am trecut 195/50/R15, dar n-am gasit nicaieri marimea asta pentru iarna, si am luat cu 55...

| Mario15 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Merci de lamurire! big grin cat despre dimensiune, m-am grabit cand am scris. In carte e trecut 45 si eu am 50. N-am gasit pe nici un site, targ, nimic... Doar de vara. Mi se pare cam aiurea...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario15):

Eu am in talon doua dimensiuni, 175/70 R14 si 195/60 R15; am table de 14" momentan, echipate de iarna, ca sunt cele mai potrivite, fiind inguste.
Pe la vara caut un set de aliaje pe 15", sa pun cealalta dimensiune, ca sa stea in curbe big grin
In general, nu prea se fac cauciucuri de iarna cu dimensiuni nebune, cum ar fi 225/40 R16. De aia masinile de acum au mai multe dimensiuni omologate, si e la moda un set de roti de iarna, si unul de vara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario15):

S-ar putea sa aiba acces la datele din cartea de identitate, chiar daca le prezinti doar talonul, si nu scrie dimensiunea pe ele.
Dar oricum, mie pana acum, nu mi s-a uitat nici un politist la cauciucuri. Si n-am permis de ieri. Doar controalele RAR in trafic te verifica.
Cat despre diferenta modelului: legea nu prevede nimic de genul, dar ca sofer, nu iti recomand asa ceva. Fa macar perechi fata-spate. Sau minim o pereche pentru rotile din fata, altfel se va simti la plecarea de pe loc in conditii alunecoase, sau la franare.
Nu m-as mira, sa-ti traga si intr-o parte, daca nu sunt la fel cauciucurile de pe fata.