| Marian_Sava_1994 a întrebat:

am un cielo din 96 si vreu sa il dau la dezmembrari auto. Masina nu porneste, ii rupta cureau de distributie. Catai bani as putea lua pe ea la dezmembrari auto? mas
ina in rest arata bine.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici 200e nu iei pe ea.
Pretul normal e de 600, cel mult 700 de lei, ca la REMAT.
Daca arata foarte bine si era si functionala, poate primeai vreo 300e.
Asa, nu prea prezinta interes masina, majoritatea avand probleme si cu rugina, iar cererea de piese e din ce in ce mai mica, pentru ca au cam disparut de pe strazi.

| mont a răspuns:

Probabil vreo 1500-2000 ron. O suma mult mai mare poti obtine daca vinzi tu piesele in parte pe net, insa pentru asta ar trebui sa ai spatiu unde sa o ti sau un prieten care sa aiba si sa te ajute.

| Marian_Sava_1994 explică (pentru mont):

Si cum procedez?
mentionez ca sunt din Vaslui si as vrea sa o dau saptamana care vine la dezmembrari. vin ei cu platforma si mi-o ridica sau trebuie sa o tractez pana la sediu?
si ce acte imi trebuie?
masina este inmatriculata in Romania.

| mont a răspuns (pentru Marian_Sava_1994):

Cauta un parc de dezmembrari si ia legatura cu ei. Ca si acte sa ai contractul de vanzare-cumparare, apoi pastrezi copii dupa acte si o sa iti dea ei o dovada de dezmembrare cu care o radiezi si o scoti de la impozit. Daca are timbrul de mediu platit poti recupera si valoarea reziduala a acestuia.

| suntserios a răspuns (pentru mont):

De unde scoti sumele ale? maxim 600 ron ia pe ea la fier vechi.

| Otto2014 a răspuns:

1000-3000 ron.