| DDaniell a întrebat:

Salut, am un mini scuter cumparat dintr-un parc de distractii. El functioneaza cu ajutorul unei baterii de masina, ar fi vreo sansa sa ii fac un alternator care sa incarce bateria tot timpul? fara a mai fii nevoit sa il incarc eu zilnic big grin

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Daca ar fi sanse? Bine inteles. Dar doar un mecanic te poate ajuta.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu chiar crezi ca poti crea transportul regenerabil, atat de usor? laughing
Cea mai avansata masina electrica e probabil Tesla, si tot are nevoie de incarcare odata la vreo 400km.
Poti recupera o parte din energie folosind frana cu dinam, mai mult nu poti face.
Alternatorul poate fi folosit la motoare cu ardere interna ce dezvolta o putere mai mare, deoarece ingreuneaza putin mersul motorului, iar ca sa produca curent, are nevoie de 'excitatie' (nu rade, chiar asa se cheama), care inseamna un oarecare consum de curent, insa pe care il acopera, dupa ce incepe sa produca.
Conceptul 'perpetum mobile' inca nu s-a atins, din cate stiu eu, si tu vrei sa-l faci dintr-o jucarie cu baterie de masina laughing

| MatteoMathias a răspuns:

Salut.Ar mai fii sanse logic dar ai fost la un mecanic?