| mad13 a întrebat:

Am un Passat 3b 2000 cu jante 15". As vrea in primavara sa-i iau de 16" si are doar 205/60/R15 si 195/65/R15.
Cat m-ar costa omologarea jantelor?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu de unde auziti voi ca se omologheaza ce jante vreti.
Eu am intrebat o singura data la RAR, cu cartea in mana, daca pot omologa o dimensiune intre cele mentionate acolo. Domnu' inginer a luat cartea, s-a uitat, m-a ascultat, iar la final mi-a dat cartea inapoi, si a spus "doar dimensiunile alea le puteti folosi".
Alte dimensiuni nu poti omologa, iti trebuie o baza, pentru a omologa o modificare. Baza s-ar numi daca ai demonstra ca fabrica a folosit aceeasi combinatie de piese/roti, sau, daca treci testele pentru omologari 'artizanale'.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici eu nu am auzit sa poti omologa marimi la jante. Producatorul recomanda niste marimi cu un scop, ale sunt trecute in civ, alea raman