| GoGu7 a întrebat:

Am un Passat B6 si vreau sa ii pun distantiere de 5 mm. Ce nu stiu eu, pot sa pun doar pe spate sau este obligatoriu odata puse pe spate sa pun si pe fata? Si daca pun distantierele este posibil sa atinga cauciucul in aripa?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da poti sa-i pui doar pe spate, cu toate ca ideal ar fi sa ai si pe fata si pe spate.
Acum daca atinge sau nu, depinde de mai multi factori, de ce roti/cauciucuri ai tu si de ce suspensie ai, eventual de modificari.
Si eu am distantiere pe masina, de +2cm pe axa.
Acum la mine e putin mai complicata treaba, am alte etriere si pe fata trebuie mereu sa am distantiere, ca altfel lovesc jantele in etriere. Plus ca mereu trebuie sa am jante de minim 17" care e maximul omologat.
Eu avand si suspensie sport cand iau viraje si mai sunt denivelari imi atinge putin cauciucul in aripa pe fata, dar nu e nimic "grav".
Iar pe spate depinde, daca pun distantiere pe rotile de iarna imi atinge uneori la denivelare, depinde si de ce presiune bag in ele, iar pe rotile de vara merg mereu fara distantiere pe spate, deoarece sunt mai late cu un cm fata de cele pe fata iar daca pun si distantiere, ies in afara cu un cm fata de aripa.
Acum la tine daca nu ai alte modificari probabil nu o sa atinga nimic.