| Teo026 a întrebat:

Salut, am un scuter Aprilia Gulliver, 2 timpi, racire pe aer.
Problema sta in felul urmator: acum vreo 3 zile eram cam la 5 km de casa si nu prea mai aveam benzina (uneori se intrerupea acceleratia, dar dupa isi revenea) nu am tras de el sa pot sa ajung acasa. La vreo 50 de metri de casa s-a oprit. N-am mai incercat sa-l pornesc decat dupa ce am pus benzina. Bun, am pus vreo 2 litri de benzina si am inceput sa dau la pedala, cel de la care l-am cumparat mi-a zis ca daca raman fara benzina o sa porneasca mai greu deoarece baga pompa mai greu benzina. Asa, am dat peste 500 de pedale, am dat si la automat, cu bateria de la masina si nu a vrut sa porneasca. Am curatat carburatorul (nu era murdat in interior), am curatat si filtrul de aer si bujia.
A doua zi, a venit un prieten sa ma ajute sa-l pornesc. Am luat cu seringa benzina si am pus la piston cate o seringa de benzina, dupa care pornea, mai greu, dar pornea. M-am plimbat toata ziua (cat era motorul cald pornea la prima pedala) dupa care, l-am lasat vreo 5 ore oprit, cand am vrut sa-l pornesc, aceeasi problema. Porneste foarte greu si doar daca ai pun de cateva ori benzina cu seringa la piston.
Are motor de 80, trage de te da peste cap, deci nu e vina segmentilor.
Acum am mai observat o problema. Ma plimbam si s-a oprit (ca si cand as fi ramas fara benzina) dar totusi in rezervor se mai aude ceva. Ar putea fi apa in rezervor? Am observat o culoare cam transparenta la benzina, dar astept si raspunsurile voastre. Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Schimba-i muzicuta! Nu se alimenteaza tocmai din cauza ei!

| Teo026 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Astazi am desfacut muzicuta, erau lamelele cam departate. Le-am desfacut si le-am intors. Nu se mai vedea lumina. Am curatat si rezervorul, avea o gramada de prostii. In seara asta ii pun benzina si ar trebui sa mearga. Multumesc pentru raspuns!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Teo026):

De regula se monteaza o muzicuta noua, costa cativa euro!

| Teo026 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

50 de lei o muzicuta pentru scuterul meu. Dar daca merge asa, nu are rost sa o schimb. Am pus benzina si a pornit foarte repede. Merge perfect. Multumesc!