| Spendy a întrebat:

Am vopsit niste jante cu spray si acum vreau sa dau jos stratul de vopsea pentru a pune alta culoare. Cum as putea da jos vopseaua? dau funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa cum pui problema, probabil n-ai respectat nimic din regulile vopsitoriei auto, si ai dat vopseaua direct.
Cea mai buna solutie e cea data de "suntserios", si anume sablarea. De la sablat le bagi la grunduire in camp electrostatic, apoi le slefuiesti in 2 pasi, cu hartie abraziva de P240, apoi cu burete abraziv rosu. Dupa asta le sufli, le bagi in cabina de vopsit, le degresezi cu M700 (daca urmeaza sa folosesti vopsea pe baza de apa dai dupa aia si cu degresant pe baza de apa), apoi le stergi cu laveta antistatica si poti porni ventilatia, setezi cabina pe vopsire (23-25 de grade celsius), dai cele 2-3 straturi de vopsea cu pauzele de rigoare, apoi 2 straturi de lac, dupa care setezi cabina pe uscare rapida (pana la 80 de grade), iar in vreo 40 de minute poti duce jantele la vulcanizare (ar fi bine sa protejezi buzele cu o banda de hartie, pana pun baietii cauciucurile, apoi o dai jos si le duci la echilibrat.
Asa se face treaba profesionist.
Revenind cu picioarele pe pamant: ia o bormasina/flex cu o perie de sarma si curata cat de bine poti. In zonele in care nu ai ajuns cu peria de sarma bagi un smirghel P60-P100.
Ideal ar fi ca dupa asta sa aplici un grund, fie el si la spray (grund anticoroziv cu proprietati de finisare, nu din ala rosu la 9 lei). Dupa ce se usuca grundul il matuiesti/uniformizezi fin cu un smirghel P380-P400. Daca ti se pare mai usor, poti folosi apa la slefuitul grundului. Cand termini de slefuit speli jantele cu apa, le lasi sa se usuce, apoi le stergi cu benzina (nu diluant, ca e prea tare) si poti incepe vopsirea.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un service si arzi vopseaua cu lampa de benzina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le sablezi, insa asta se faci doar in locuri speciale cu o scula speciala

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Ce fel de vopsea.Ti-as recomanda un diluat.Bafta.Sper ca te-am ajutat.

| Spendy explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Nergu mat un spray normal big grin si o merge?

| darrio2007 a răspuns (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Odata uscata, vopseaua nu mai iese cu diluant.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru Spendy):

Ar trebuie curatat cu o solutie m-ai moderna, dar nu stiu. Daca e un spray nu va merge pentru ca e intiparit asa am vazut si eu trebuie sa dai doar cu vopse peste el, alba, si apoi daca m-ai vrei cu un spray ce culoare vrei.Nu prea merge spray pentru si cand faci pe strada trece doar cu alta vopsea.Bafta.Sper ca te-am ajutat.Sau Asculti ce a spus darrio2007 asta e ultima ansa.Nu prea ma pricep. Bafta.

| Moisan_Nelutzu_1997 a răspuns:

Incearca cu benzina